Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Tajomstvo, zázrak, napätie, krása umenia ukrytá v obrazoch starých majstrov a k tomu rozprávkový príbeh, ktorý malým čitateľom otvára dvere do detstva, túžob a snov ich rovesníkov. To a omnoho viac sa snúbi v prvom dieli zo série detských kníh s názvom „Olívia a tajomstvo starých hodín“ z pera nových autoriek Zuzany Konopáskovej a Lucie Hanus. Nie je to len detská kniha, ktorá pútavo rozpráva príbeh o neobyčajnom dobrodružstve troch zvedavých hrdinov Olívie, Olivera a Oskara, ale aj jedinečný pokus historičky umenia a mladej žurnalistky, ktoré sa cez rozprávku snažia priblížiť svet umenia k deťom. Ako prvé si vybrali obrazy slávneho holandského maliara Pietra Bruegela st. (1525-1569), ktorého reprodukcie sú priamou súčasťou malebnej knižky.

Olívia a jej bratranci spolu prežijú neskutočný výlet do 16 st., vďaka ktorému stretnú postavy, vmaľované do umelcových obrazov a získajú aj nových kamarátov, Pietra a Jana,  siroty po maliarovi. Nuž, a čo môže byť čarovnejšie, ak nie to, keď vďaka rozprávkovej knižke dieťa vzrušujúcim, hravým a nevtieravým spôsobom prežije nielen dobrodružstvo troch malých hrdinov, ale sa popritom dozvie aj to, čo a prečo sa na obraze ukrýva, dokonca i niečo zo života jeho autora, taktiež o atmosfére a dobe, v ktorej bolo dielo namaľované? 

Dobrodružstvo, ktorého súčasťou sa stanú hlavní hrdinovia, sa najskôr odohráva v prostredí  domu starých rodičov, v ktorom trávia svoje jarné prázdniny. Už len toto miesto dýcha prísľubom nevyčerpateľných zdrojov šibalstiev, ktoré sa môžu zomlieť nielen v ich dome, ale aj v záhrade pripomínajúcej amazonskú džungľu s mnohými zákutiami. Pre mestské deti, ktorými Olívia, Oliver a Oskar sú, sa tento kúsok vidieckej zeme stáva rajom ich detstva, nehovoriac o rozvoniavajúcich dobrotách energiou sršiacej starej mamy a životnej múdrosti láskavého deda. Väčšia časť príbehu sa však udeje v Bruseli, v 16 st., kam sa deti prenesú vďaka tajomným starým hodinám, dávno zabudnutým na zakázanom pôjde. Nezvyčajná túžba jedného z detí a silná viera v zázrak druhého z nich, prebudí malého vtáčika Oriola, ktorý je ich pradávnou súčasťou.

Okrem dobrodružstva, ktoré udržuje čitateľa v nekončiacom sa napätí a očakávaní až do konca príbehu, je silným motívom knihy aj priateľstvo. Či už priateľstvo k hovoriacemu vtáčikovi Oriolovi, alebo k novým kamarátom Pietrovi a Janovi, v dome ktorých sa naše deti zrazu ocitnú. Tí ich vďačne prevedú mestom, v ktorom sa na ich počudovanie koná počas fašiangov svadba, verne kopírujúca jeden z maliarových obrazov – Sedliacku svadbu. V meste sa najhrozivejšia scéna príbehu zbehne na námestí, na trhovisku, ktoré zase pripomínalo majstrov obraz - Zápas fašiangov s pôstom. A počas tohto vskutku nebezpečného výletu si naše statočné deti uvedomia, aká je nesmierna váha priateľstva, i keď jednodňového. Azda najviac si túto váhu uvedomí malý Oliver, ktorý pre svoju pažravosť a túžbu zažiť na vlastnej koži maliarovu Krajinu peciválov, takmer stratí priateľa. Strach z cudzieho mesta, cudzích ľudí, neznámeho prostredia, únos priateľa, ba aj útek pred ziskuchtivým zlodejom, nakoniec i strach z opustenosti a straty rodiny, smrti priateľa, to sú naozaj silné emócie, ktoré sa podarilo autorkám riadok po riadku vložiť do tejto útlej dobrodružnej knižky, a ktoré naši hrdinovia odvážne prekonávajú.

Nakoniec toto dielko nesie i morálny rozmer, ktorý malým čitateľom určite neunikne. Spomínaná pažravosť, ktorá sa v tomto príbehu stáva splnením neskrývaného sna Olivera, sa v okamihu mení na hrozbu zrady a na príčinu hanby a klamstva nášho hrdinu. Snáď ani nie je nutné prezrádzať, ktoré z dvojice pažravosť-priateľstvo nakoniec preváži. K rovnakému poznaniu    dospeje aj náš čitateľ a možno sa tým niečo nenásilne zmení aj vo vzťahu k reálnemu prežívaniu detí, ktorých bežnou súčasťou sa v dnešnej dobe bohužiaľ stávajú aj obezita, taktiež nedostatok a chudoba, ako aj strata morálnych hodnôt na pozadí konzumnej spoločnosti.

Keďže ide o detskú knihu, autorky sa rozhodli obohatiť ju o ilustrácie Serafínky Janoškovej, ktorá je rovesníčkou malej Olívie a rovnako s ňou zdieľa aj potrebu zaznamenávať na papier všetko, čo prežíva a nad čím premýšľa. A možno sa aj tento umelecký počin malého dievčatka stane začiatkom nového umenia a zdrojom inšpirácií i pre Vaše deti. Pretože, čím iným je umenie, ak nie odrazom toho, čo prežívame a nad čím premýšľame, spôsobom, ktorým si osvojujeme svet a vyrovnávame sa s ním?

Detská kniha Olívia a tajomstvo starých hodín pomocou svojho dobrodružného príbehu o priateľstvách malých hrdinov možno pootvorí dvere do sveta umenia aj vašim deťom a možno sa im stane to, čo malej Serafínke, ktorá v galérii hravo rozpoznala dielo slávneho umelca, dokázala  poľahky pomenovať jednotlivé postavy na obraze, pochopila, čo ním chcel Pieter Bruegel povedať a možno si popritom spomenula aj na príbeh o vtáčikovi a hodinách, ktoré jej pomohli toto jedinečné poznanie a vzácne pocity nadobudnúť. A stačilo tak málo! 

 

Miroslava Mrázová

           

    

Copyright © 2014 Zuzana Konopásková. Všetky práva vyhradené. - Dizajn podľa Free Template Share.