Oriolus1„Hej, spíte?“ ozvalo sa do ticha noci. Síce ešte nebola polnoc, ale deti už mali dávno spať. Veruže mali, ale nespali. Objav na povale im bral spánok a všetci traja sa nepokojne prevaľovali v posteliach. Prvý sa odhodlal ozvať Oliver a spečatiť hlasom to, čo všetci traja aj tak vedeli.

 „Nespíme a ty?“ jednohlasne šeptom odpovedali Olívia s Oskarom.

„Asi že nespím, keď sa vás pýtam, či spíte,“ uchechtol sa. Olívia sa dotknuto posadila na posteli, hanbiac sa za svoju hlúpu otázku. Aj Oskara zamrzela hlúpa otázka, ale pripisoval to vzrušeniu z objavov na povale. To mu sťažovalo myslieť na čokoľvek iné a chovať sa rozumne.

„Nechceli by ste sa ešte raz pozrieť na tie hodiny? Starí rodičia už určite spia,“ ozval sa znova Oliver.

Za normálnych okolností by Oskar ako prvý namietol, že predsa majú zakázané vyjsť na povalu sami. Toto však v nijakom prípade nepatrilo medzi normálne okolnosti. Sám sa túžil vrátiť hore a preskúmať ich ešte raz. Olívia s nimi zdieľala rovnaký pocit. Za jej túžbou sa však skrývalo čosi oveľa silnejšie. Akoby ju tam vábila nejaká neviditeľná sila, nástojčivé nutkanie, proti ktorému sa nedalo bojovať. Ako prvá vstala odhodlane z postele:

„Ja určite idem!“

Tajomstvo, zázrak, napätie, krása umenia ukrytá v obrazoch starých majstrov a k tomu rozprávkový príbeh, ktorý malým čitateľom otvára dvere do detstva, túžob a snov ich rovesníkov. To a omnoho viac sa snúbi v prvom dieli zo série detských kníh s názvom „Olívia a tajomstvo starých hodín“ z pera nových autoriek Zuzany Konopáskovej a Lucie Hanus. Nie je to len detská kniha, ktorá pútavo rozpráva príbeh o neobyčajnom dobrodružstve troch zvedavých hrdinov Olívie, Olivera a Oskara, ale aj jedinečný pokus historičky umenia a mladej žurnalistky, ktoré sa cez rozprávku snažia priblížiť svet umenia k deťom. Ako prvé si vybrali obrazy slávneho holandského maliara Pietra Bruegela st. (1525-1569), ktorého reprodukcie sú priamou súčasťou malebnej knižky.

Copyright © 2014 Zuzana Konopásková. Všetky práva vyhradené. - Dizajn podľa Free Template Share.